Cykl "Under eyelids"

W mojej twórczości, niezależnie od kierunku i dziedziny, szukam możliwości uchwycenia tego, co efemeryczne, co wymyka się możliwości naszej rejestracji, co łatwo ulega wyparciu albo pozostaje na granicy świadomości. Nie interesuje mnie kopiowanie rzeczywistości, ani nawet przyleganie do niej. Szukam tego, co ryzykowne i nieoczywiste, dysonansów, zgrzytów, pęknięć na rzeczywistości. Dążę do odzwierciedlenia złożonych stanów wewnętrznych.

Jednym z takich działań jest studium światła – cykl „Under eyelids”, który tworzę od 2009 roku, a dla którego punktem wyjścia była chęć oddania tego, co pojawia się pod powiekami, kiedy jestem na granicy snu i jawy, kiedy zasypiam albo się budzę. Te miraże, powidoki ze snów, które po chwili zapominamy, a które czasem pozostają pod powierzchnią i powracają do nas na różne sposoby, mieszam ze światłem otwierając stopniowo powieki. W tym momencie zaczyna się proces fotografowania, tworzenia obrazu.

W tym działaniu każdorazowo najpierw pojawia się wizja, następnie szukam sposobu, który pozwoli mi oddać częściowo zapamiętany, a częściowo wymyślony obraz. Wykorzystuję do tego celu tworzone przeze mnie do każdej fotografii konstrukcje, które później niszczę. Obraz powstaje poprzez przepuszczenie przez nie czystego światła, które trafia na materiał światłoczuły, negatyw lub matrycę. Akt unicestwienia konstrukcji fotograficznej jest jak brutalny proces zapominania sennych majaków, nigdy nie powstanie drugi taki obraz, co najwyżej jego aberracje, próby przypomnienia.

Cykl jest z jednej strony studium światła, z drugiej – studium stanów wewnętrznych. Z każdym powidokiem, jak ze snem, wiążą się różne stany emocjonalne, lęki, obsesje, niepokoje albo z drugiej strony niedookreślone, ulotne uczucia błogostanu, spokoju, wyciszenia.

W cyklu badam też możliwość dotarcia poprzez senne powidoki do zbiorowej nieświadomości i uchwycenia uniwersalnych instynktów i archetypów.

Harmonia (2009)

Nieświadomość (2010)

Opętanie (2009)

Transgresja (2010)

Spokój (2009)

Impuls (2009)

Utopia (2009)

Obsesja (2015)

Transcendencja (2012)